ASUS TUF GAMING VG30VQL1A
By Định Bia · Updated August 27, 2025 · 7 min read
Rate this post
amazon ASUS TUF GAMING VG30VQL1A reviews
Specifications
Screen size: 29.5 inches
Aspect Ratio: 21:9
Curvature: 1500R
Resolution: UWHD (2560×1080)
Display technology: VA
Color gamut: 16.7 million colors / 99% DCI-P3 / 127% sRGB
Scan frequency: 200Hz
Response speed: 1ms (MPRT)
Brightness: 300cd /
Features: AMD FreeSync Premium, HDR10
Ports: DisplayPort 1.2 x 1, HDMI(v2.0) x 2, USB Hub: 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x headphone jack
I also confess to you that I usually use 144Hz and 165Hz screens mainly, but rarely touch 200Hz screens like ASUS TUF GAMING VG30VQL1A. Although 165Hz and 200Hz are not too far apart, I still feel the smoothness clearly, so what if you upgrade the experience from the traditional 60Hz screen to the ASUS TUF 200Hz screen? The answer is that you will be suffocated immediately, but “suffocating” in happiness.
The harmonious combination of good hardware performance, ensuring high FPS and 200Hz refresh rate as well as built-in AMD Freesync Premium technology, makes your experience in fast-paced games like League of Legends. Can be said to be very satisfied, only the screen is long, so “checking the map” is a bit tiring.
The performance of the high 200Hz refresh rate also encroaches on working needs, because it gives a different feeling even in everyday tasks. Have you ever moved the mouse pointer to run figure 8 on the high refresh rate screen to see its smoothness? To make it easy for you to imagine, I am entertained in the middle of work by moving the mouse pointer to figure 8, or holding the mouse on the window and moving it around just to enjoy the smoothness of 200Hz, and I can assure you that entertaining in that way is quite effective.
where can you get a ASUS TUF GAMING VG30VQL1A online
ASUS TUF Gaming 30” 21:9 1080P Ultrawide Curved HDR Monitor (VG30VQL1A) – WFHD (2560 x 1080), 200Hz (Supports 144Hz), 1ms, Extreme Low Motion Blur, FreeSync Premium, Eye Care, DisplayPort, HDMI: Buy it now